Orgeneral Akar Kararlı Konuştu

0 6

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye tarafından başlatılan ve sınır güvenliğini tehdit eden terör unsurlarına yönelik olan sınır ötesi operasyon hakkında konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak maksatlı başlattığı sınır ötesi operasyonla ilgili olarak konuştu. Akar, “Yürüttüğümüz operasyon ülkemizin güvenliğini sağlamak maksatlıdır. Sivil kimsenin ne canına ne de malına bir zarar gelmeyecektir. Başlatılan operasyonda uluslar arası hukuka aykırı bir durum söz konusu değildir. Ülkemize tehdit olabilecek en son terörist yok edildiğinde operasyon başarıya ulaşmış demektir.” dedi.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri komutanlarıyla birlikte operasyonun yürütüldüğü merkeze ziyarette bulundu. Akar, Hatay’da bulunan merkezde bir takım denetlemelerin ardından operasyonla alakalı emirlerini iletti. Operasyonla yakından alakadar olan Akar, değerlendirmelerinin ardından bir takım açıklamalarda bulundu.

Akar, “Bu operasyonda diğer tarafta sadece PKK ve YPG bulunmuyor. Bunların yanında bizim karşımızda DAEŞ’de var. Bölgede faaliyet gösteren tüm terör örgütlerine karşı savaşıyoruz. Operasyonda ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör gruplarını yok etmenin yanında, bölge halkının üzerine kara bulut gibi çöken teröristleri de temizleyeceğiz. Afrin halkının eski huzurlu günlerine dönmesini sağlayacağız.” dedi.

“Burada bulunan YPG de DAEŞ de hem ülkemizin güvenliğini hem de diğer bölge ülkelerinin güvenliğini tehdit ediyor. Biz bölgenin bu teröristlerden korunması misyonunu üstlendik. Bu operasyonla terör gruplarının belini kırıp eylem yapmalarının önüne geçeceğiz.” dedi.

Sivillerin Endişelenmesine Lüzum Yok

“Bölgede bulunan masum sivillerin endişelenmesine lüzum yok. Tek hedefimiz teröristler. Masum sivillerin ne canına ne de malına zerre zarar gelmeyecek. Bu konuya hassasiyetle eğiliyoruz. Kesinlikle bölgeyi istila etmek gibi bir maksadımız yok. Aksine Suriye’nin toprak bütünlüğünü tahsis etmek adına bölgede bulunuyoruz. Başlattığımız operasyon kesinlikle uluslararası hukuka uygun şekilde yürütülüyor.” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.