Operasyonla Alakalı Türkiye İle İstişare Halindeyiz

0 7

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye, Sınır ötesi operasyon hakkında istişare halinde.

Türkiye İle Afrin Konusunda İstişare Halindeyiz

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a bir gazeteci, “Türkiye ile sınır ötesi operasyon hakkında görüştünüz mü?” sorusunu yöneltti. Bu soru üzerine Bakan Tillerson, “Türkiye bizim müttefikimiz. Bu operasyonu sınır güvenliğini sağlamak adına yapıyorlar. Birlikte bu konuda nasıl bir yol izleyeceğimize dair bir takım görüşmeler gerçekleştirmiştik. Şu anda da operasyonla alakalı istişare içerisindeyiz.” dedi.

Bir gazeteci, “Sürdürülen istişarenin Afrin özelinde mi, yoksa genel durumla mı alakalı ?” sorusuna ise, “Hem Afrin, hem de Suriye’nin genel durumu hakkında istişare halindeyiz” yanıtını verdi.

Açıklamada görüşmelerin içeriği hakkında detaylı bilgi verilmezken, “Amerikalı yöneticiler, Türk yöneticilerle bu konuda görüşme halinde. Ancak bu görüşmeler hakkında detay vermeyi doğru bulmuyorum.” dedi.

Tillerson, Avrupa turunda gazetecilerle gerçekleştirdiği bir söyleşide, “Türkiye’nin kendini koruma isteğini tanıyor ve bu konuda onları destekliyoruz.” demişti. Tillerson, “Vatandaşlarını ve toprak güvenliğini korumak her ülkenin en doğal hakkı. Türkiye’nin bu konuda destekçisiyiz. Bu noktada bir güvenli bölge oluşturulması için birlikte çalışmaya hazırız.” ifadelerini kullanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.