Afrin’de Askerlerimiz Türk Yapımı Muhimmatlar Kullanıyor

0 5

Türkiye Kendi güvenliğini sağlamak adına Afrin’de bulunan tehdit unsurlarını bertaraf etmek üzere, buraya operasyonlar düzenledi. Son zamanlarda çok konuşulan yerli üretim silah ve askeri araç gereçlerin de ilk ciddi sınavı burada veriliyor. Türkiye kendi ürettiği yerli silah ve askeri araç gereçleri kullanıyor. Peki bu silah ve askeri araç gereçler hangileri ?

ATAK Helikopter

T129 koduyla bilinen ATAK helikopterleri Aselsan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ortaklığıyla üretiliyor. Taaruz helikopterli olarak tasarlanan ATAK kötü hava koşullarına olan dirayeti uzun menzili ve hızı ile dikkat çekiyor.

Cirit Füzesi

Cirit füzeleri Türk sermayesi olan ROKETSAN tarafından geliştirildi. Cirit füzeleri hareketli hedefleri başarıyla imha edebiliyor. Cirit’in hedefinde hafif zırhlı ve korumasız hedefler. Cirit füzeleri ATAK helikopterlerine entegre edilerek kullanılıyor.

Kayı Sınır Güvenlik Sistemi

Sınırlarımızda hizmet veren yerli sistem, sınıra yerleştirilerek buralara yaklaşan her türlü tehdidi tespit etme yeteneğine sahip.

Atak Tankı

Otokar tarafından üretilen milli tankımız dünya standartlarının üzerinde donanımlara sahip. Savaş alanında her türlü manevra kabiliyetinin yanında en son teknoloji donanımlara sahip.

Hisar Füzesi

Tıpkı cirit füzeleri gibi ROKETSAN tarafından geliştirilen Hisar füzeleri savunma füzesidei. Havadan saldırı yapabilecek her türlü hava araçlarını bertaraf etme kabiliyetine sahiptir.

Pars

Pars özel operasyon aracıdır. Beş kişilik kapasiteye sahiptir ve suda manevra kabiliyeti sayesinde akan suda dahi menevra yapabilir. Sisteme entegre halde bulunan iki su jeti sayesinde sudan zarar görmez ve suda karada olduğu kadar iyi şekilde hareket edebilir.

Anakerot

Anakerot bir insansız kara aracıdır. Anakerot’u mini tank olarak nitelendirmek yanlış olmaz. Merkezi Konya’da bulunan bir firma tarafından geliştirildi. Özellikle terör örgütlerine karşı çok etkili olan mini tank uzaktan kumanda ediliyor ve çok güçlü silahları sayesinde büyük zarar verebiliyor.

ARMA

Otokar tarafından üretilen Arma 8 tekere sahip ve bu 8 tekerin de bağımsız çekiş gücü var. Bu sayede her türlü arazide yüksek manevra kabiliyeti bulunuyor. Ayrıca çok güçlü zırhı sayesinde onu durdurmak neredeyse imkansız.

Kirpi

Kirpi BMC tarafından üretildi. Zırhlı personel taşıyıcı olarak kullanılıyor. Yüksek güçlü zırhı sayesinde askerlerimizi terör örgütlerinin hain pusularından koruyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.